Bu modül sonunda öğrenci şu becerileri edinecektir: 1. İkonları (simge) ve pencereleri kullanarak masaüstü bilgisayarı etkin biçimde kullanmak. 2. Ana işletim sisteminin ayarlarını yapmak ve dâhili yardım özelliklerini kullanmak. 3. Basit bir belge oluşturup onun bir çıktısını yazdırmak. 4. Dosya yönetimiyle ilgili temel kavramları öğrenmek, dosya ve klasörleri etkin bir şekilde düzenlemek.
Bu modül, bilgisayar donanımı hakkında gerekli bilgileri veriyor. Böylece, öğrenci bir bilgisayarın ana bileşenlerinin neler olduğunu, onları birbirine nasıl bağlayacağını ve kendi bilgisayarı için doğru aksesuarları nasıl kullanacağını öğrenecektir. Bu modül, hem cep telefonları hem de akıllı telefonlar konusunda bilgi veriyor. Nasıl fotoğraf ve video çekileciği ve onları ailesi ve arkadaşlarıyla nasıl paylaşacağına dair temel bilgiler veriyor. Ayrıca, telefon aksesuarları ve kullanımları hakkında faydalı bilgiler sağlıyor. Donanımla ilgili temel bilgiler verdikten sonra bu Modül, Network (ağ) ve bunun temel özelliklerine odaklanacaktır. Şöyle ki: Ne tür ağlar vardır? Wi-Fi ve kablo ağı arasındaki fark nedir ve web dünya çapında nasıl çalışıyor? Modülü tamamlayan öğrenciler, üçüncü kişilerin yardımı olmaksızın arkadaşları ve aileleriyle rahatça iletişim kurabileceklerdir.
Bu modül, ileri yaştaki öğrencilere İnternet iletişiminin temel kavramlarını – özellikle de sosyal medyaya odaklanarak – öğretmek için gerekli olan tüm malzemeleri sağlar. Bu malzemeler; sosyal medya iletişimi kavramı, bunun kapsamı ve biçimleri hakkında bilgi içerir. Güvenlik bölümü, İnternet güvenliğiyle ilgili materyalleri içerir: örneğin, sosyal medya hesaplarını güvence altına almak, özel hesap ayarlarını yönetmek, sahte haberleri ve virüs içeren mesajları anlamak. Sosyal medya bölümü, belirli sosyal medya (Facebook, Whatsapp, Skype, Viber) etkinlikleriyle ilgili malzeme sağlar: örneğin, hesap oluşturma, mesajlaşma, katılma fırsatları, veri paylaşımı, bağlantı arama ve engelleme. Ayrıca, İnternet iletişimi sayesinde ileri yaştaki öğrencilerin dijital entegrasyonunu kolaylaştırmak için gerekli olan diğer temel becerilere ilişkin malzeme sağlar.
Bu modül, öğrenciyi İnternet hakkında bilgilendiriyor: temel İnternet kavramları, tanımları, Web'de gezinme ve tarama, çevrimiçi bilgileri arama, içerik indirme ve e-postayla ilgili tehlikeler, e-posta hesabı oluşturma, e-posta gönderme; görüntü ve spam e-posta alma.